Постійне посилання: http://lvnews.org.ua/post/view/1496493812-vidlunnya--svyata-royalyu--v-muzei-yuliusha-slovackogo-u-kremenci-foto
У Кременецькому обласному літературно-меморіальному музеї Юліуша Словацького нещодавно відбулося «Свято роялю». Ця імпреза, як підкреслила у своєму вступному вітальному слові директор музею Тамара Сеніна, була присвячена кільком ювілейним датам і видатним особистостям: 225-ій річниці від Дня народження Саломеї Словацької та 110-ій річниці від Дня народження польської письменниці Марії Данілєвіч, яка подарувала музеєві рояль.
Свято відбулося в рамках Міжнародного Дня Європи, котре відзначають у країнах Європейського Союзу, починаючи із 1949 року, а із 2003-го стало офіційним і в Україні (щорічно відзначають третьої суботи травня). Тому не випадково на ньому прозвучала музика українських та світових композиторів усіх епох: Шопена, Ліста, Шуберта, Верді, Скарлатті, Пучінні, Пуленка, Черні, М. Скорика, М. Вериківського, М. Лисенка й багатьох інших.
У найбільшій залі музею була відтворена атмосфера елітного салону, де колись збиралися друзі родини Словацьких: професори ліцею, музиканти, поети, художники… Музичні та вокальні твори вдало перепліталися із декламацією уривків листів Юліуша Словацького до матері, котрі «білими голубами смутку» (так символічно називав їх поет) летіли до Кременця із різних куточків світу, де він перебував у вимушеній еміграції. В багатьох із них – розповіді про композиторів, музикантів, співаків, відвідування театрів, роздуми про музику, мрії, спогади…
Ролі Юліуша та Саломеї виконали Олексій Благодир (учень Кременецької школи-інтернату) та Оксана Зуб (головний зберігач фондів музею).
Концертні номери наочно продемонстрували величезні можливості роялю як музичного інструмента з широким тональним діапазоном, багатоплановістю щодо виконавських прийомів і звучання. Цей воістину королівський музичний інструмент вдало поєднувався зі скрипкою, віолончеллю, флейтою, бандурою, гітарою, котрі завітали в «гості» на імпровізовані «іменини» роялю до музейного Салону Саломеї.
Чудово прозвучала фортепіанна музика як акомпанемент до вокалу різних жанрів: від оперних арій – до народних пісень. Особливою родзинкою концерту став виступ Народної артистки України, тернополянки Любові Ізотової.
У святі активну участь брали викладачі та студенти Тернопільського музичного училища імені Соломії Крушельницької, Кременецької гуманітарно-педагогічної академії та педагогічного коледжу імені Тараса Шевченка, Кременецької школи мистецтв імені Михайла Вериківського, настоятель римо-католицького костелу Св. Станіслава, ксьондз Лукаш Грохля та представники Товариства польської культури імені Юліуша Словацького в Кременці, відомий кременецький музикант (піаніст та співак) і громадський активіст Сергій Дедю.
Старший науковий співробітник музею Олена Гаськевич розповіла присутнім про знакову роль фортепіано в житті Юліуша Словацького.
Директор музею Тамара Сеніна вручила всім учасникам подяки та висловила щиру вдячність за співпрацю.
«Свято роялю» зібрало численну аудиторію творчої інтелігенції, освітян, працівників культури, студентства, представників влади й стало справжньою культурною подією в місті та регіоні.
Оксана ЗУБ
тернопіль
новини тернополя
новини тернопільщини
тернопільські новини
кременець
рояль
Вибрано елементів :
Перетягніть файли сюди, щоб завантажити
або
Максимальний розмір файлу : 50 Мб
Вибрані елементи